Shėrbimet e Konsumatorėve

 

Qėllimi primar i rregullativės ekonomike ėshtė qė nė kushtet e shėrbimeve tė monopolit ēfarė janė shėrbimet publike tė ujėsjellėsit dhe ujėrave tė zeza, interesat e konsumatorėve tė mbrohen nga abuzimi potencial.

Rregullimi i shėrbimeve tė konsumatorėve ėshtė me rėndėsi pėr tė siguruar se Ofruesit e Shėrbimeve janė tė pėrgjegjshėmė ndaj konsumatorėve dhe kanė njė qasje e cila ka nė fokus konsumatorėt.

Standardet e Shėrbimit

Niveli i shėrbimeve qė ofruesit e shėrbimeve janė tė obliguar ti plotėsojnė me rastin e ofrimit tė shėrbimeve tė ujėsjellėsit dhe ujėrave tė zeza ėshtė pėrcaktuar nė Rregullėn pėr Standardet Minimale tė Shėrbimit tė Ofruesve tė Shėrbimeve tė Ujit nė Kosovė,

Karta e Konsumatorėve dhe Kontrata e Shėrbimit

Tė drejtat dhe obligimet e ndėrsjella tė konsumatorėve dhe Ofruesve tė Shėrbimeve nė lidhje me shėrbimet e ofruara janė tė pėrcaktuara me Kartėn e Konsumatorėve qė ėshtė njė deklaratė e pėrgjithshme tė cilėn tė gjithė ofruesit e shėrbimeve tė licencuar nga ARRU e kanė nxjerrė duke u bazuar nė Rregullėn pėr Kartėn e Konsumatorėve pėr Shėrbimet e Ujit dhe Ujėrave tė Zeza, Mė detajisht tė drejtat dhe obligimet e konsumatorėve janė pėrcaktuar me Kontratėn e Shėrbimit qė duhet tė nėnshkruhet nga Ofruesit e Shėrbimeve me tė gjithė konsumatorėt e vet.

Komisionet Kėshilluese tė Konsumatorėve

Njė prej formave tė adresimit tė ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me shėrbimet e konsumatorėve ėshtė pėrmes Komisioneve Kėshilluese tė Konsumatorėve (KKK). KKK janė organe tė cilat i ka themeluar ARRU nė tė gjitha (7) regjionet ku operojnė ofruesit regjional tė shėrbimeve tė ujit dhe mbeturinave. Kėto KKK pėrbėhen nga 1 pėrfaqėsues tė secilės prej komunave tė nominuar nga komunat pėrkatėse dhe tė emėruar nga ARRU. Roli kryesor i KKK ėshtė qė tė shqyrtojnė dhe tė rekomandojnė ARRU-in lidhur me ankesat e konsumatorėve tė cilat ankesa nuk janė trajtuar nė mėnyrė tė duhur nga ana e ofruesve tė shėrbimeve.