Licencimi

 

Asnjė ofruesve i shėrbimeve qė ofrojnė shėrbime tė ujėsjellėsit, ujėrave tė ndotura, furnizimit tė uji tė pėrpunuar dhe tė papėrpunuar me shumicė nė Republikėn e Kosovės nuk mund tė ofrojnė kėto shėrbime pa pasur licencė tė shėrbimit.


Nė pajtim me nenin 4.3.1 tė Ligjit Nr.05/L-042 pėr Rregullimin e Shėrbimeve tė Ujit, Autoriteti Rregullator i Shėrbimeve tė Ujit (ARRU) ėshtė kompetent pėr licencimin e ofruesve tė shėrbimit qė ofrojnė shėrbime tė ujėsjellėsit, ujėrave tė ndotura, furnizimit tė uji tė pėrpunuar dhe tė papėrpunuar me shumicė nė Republikėn e Kosovės.


Procedurat, kėrkesat, informacionet, dokumentacion etj, janė tė pėrshkruara nė Ligjit Nr.05/L-042 si Rregullėn pėr Licencim e Ofruesve tė Shėrbimit tė Ujit nė Kosovė Rr.05/2016


ARRU ka autoritet tė mbikėqyr dhe tė ndėrmerr masa nė rast tė shkeljes apo/ose mos respektimin e Licencės sė Shėrbimit e cila konsiston nė masėn pėr gjobitje dhe revokim tė Licencės sė Shėrbimit nėse nuk i ka evituar shkeljet.


Forma e Aplikacionit tė Licencimit

Ofruesit e Licencuar tė Shėrbimeve

Udhėzimi Administrativ pėr Taksėn e Licencimit