Monitorimi i Performancės


ARRU, monitoron dhe raporton ēdo vit performancėn kombėtare pėr shėrbimet e ujit nė Kosovė dhe pėr kėtė qėllim ka zhvilluar njė suitė tė plotė tė treguesve tė performancės tė cilat pėrfshijnė aspektet operative, financiare, shėrbimeve ndaj konsumatorėve, si dhe standardeve tė shėrbimit.

Pėrmes Monitorimit tė performancės, ARRU synon tė masė punėn e shtatė Kompanive Rajonale tė Ujit(KRU), me qėllimin e vetėm pėr tė lehtėsuar pėrmirėsimin e performancės sė tyre. Monitorimi i Performancės, gjithashtu ėshtė i rėndėsishme edhe pėr faktin e ngritjes sė pėrgjegjėshmėris dhe transparencės sė KRU para publikut tė gjerė.

Tani mė ėshtė viti i dytė qė ne po e masim performancėn vjetore tė KRU, sipas metodologjis sė re tė pėrvetsuar nga ARRU, e cila ėshtė nė pėrputhje me praktikat e mira ndėrkombėtare qė janė nė zbatim nga rregullatorėt e ketij sektori, ku nė fokus janė kerkesat specifike rregullatore, nė nivele tė veēanta tė shėrbimeve dhe tė implikimeve tė kostos pėr konsumatorin. Nė perdorim pra, ėshtė vendosur koncepti i vlerėsimit tė performancės ndaj kompanisė e cila funksionon mirė dhe ofron shėrbime efiēente nė; Furnizimin me ujė dhe Shėrbime tė ujėrave tė zeza, mbi bazėn e cilėsisė sė ujit, niveleve tė shėrbimit, mbulueshmėrisė si dhe efiēencės komerciale dhe financiare.

Publikimi i Raporteve Vjetore pėr Performancėn e kompanive tė ujit nga ana e ARRU, ėshtė nė pėrputhje me praktikat mė tė mira rregullatore e kjo pėr tė demonstruar transparencė nė sektor, pėr tė promovuar pėrgjegjshmėrinė menaxhuese tė ofruesit tė shėrbimit dhe inkurajuar pėrmirėsime ngritėse tė performancės, gjithashtu Raporti Vjetor i Performances, ėshtė njė burim i rėndėsishėm i informacioneve pėr tė gjitha palėt e interesit.

Tregusit Kryesor nė bazė tė cilėve matet performanca nė tė dy aktivitetet biznisore tė KRU, ėshtė dhėnė nė vijim:
 

Shėrbime tė furnizimit me ujė:

  •  Cilėsia e ujit tė pijshėm

  •  Presioni nė rrjetin e ujėsjellėsit

  •  Disponueshmėria me ujė

  •  Mbulimi me shėrbime tė ujėsjellėsit

  •  Efiēienca e kostos sė furnizimit me ujė

Shėrbime tė Ujerave tė Zeza

  • Cilėsia e shkarkimit tė ujėrave tė zeza

  • Besueshmėria e sherbimit

  • Mbulimi me shėrbime tė ujrave tė zeza

  • Efiēienca e kostos sė sherbimeve tė ujėrave tė zeza

Performanca Financiare/Komerciale

Formati i raportit vjetor 

Udhezuesi pėr raportimin e kompnive tė licencuara (ROFK)

Shėnime udhėzuese pėr kompletimin e raportit vjetor 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2016 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2015 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2014 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2013 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2012 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2011 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2010 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2009 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2008 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2007 

Raporti Vjetor i Pėrformancės 2006 

 

Treguesit e Performancės ne rrjetin e banchmarkingut ndėrkombėtar IBNET