PN 01/17 , Prishtinė 04.01.2017

 

Autoriteti Rregullator pėr Shėrbimet e Ujit (ARRU), sivjet nuk ka bėrė asnjė ngritje tė tarifave volumetrike tė shėrbimeve publike tė ujit tė 7 Kompanive Regjionale tė Ujėsjellėsit pėr vitin 2017

 

Pas inicimit tė procesit pėr rishikim tė tarifave tė pėrmbyllura tė procesit rregullatorė tė tarifave pėr shėrbimet e ujit tė vitit 2015–2017 tė cilit i ka paraprirė: vlerėsimi i shkallės sė pėrmbushjes sė objektivave tė pėrcaktuar pėr vitin 2016 nga tė gjitha Kompanitė Regjionale tė licencuara nga ky autoritet, performancės sė tyre tė pėrgjithshme, lėvizjeve inflatore dhe gjendjes socio ekonomike nė vend, ARRU ka marr vendim tė vazhdojė vlefshmėrinė e tarifave tė vitit 2016 edhe gjatė vitit 2017, pasi kemi konkluduar se aktualisht nuk ka arsye tė bazuara pėr tė bėrė ngritje tė tarifave volumetrike nė asnjėrėn nga 7 Kompanitė e shėrbimeve publike tė ujit.

Mesatarja e tarifės sė aplikueshme nė nivel tė vendit pėr 7 regjionet ku ky shėrbim ėshtė i rregulluar nga aspekti ekonomik pėr konsumatorėt shtėpiakė ėshtė 0.42€/m3 dhe pėr konsumatorėt jo-shtėpiakė 0.88€/m3.

Ky proces tariforė ėshtė pjesė e procesit rregullatorė tė tarifave 2015-2017, tė pėrcaktuara mbi bazėn e Biznes Planeve Rregullatore tė prezantuara nga Kompanitė Regjionale tė Shėrbimeve tė Ujit nė gjysmėn e dytė tė vitit 2017, si dhe politikave rregullatore tė kėtyre shėrbimeve tė aprovuar nga ARRU.

Tė dhėnat tjera pėr tarifa sipas Urdhėresave Tarifore tė Shėrbimit tė vitit 2017 nga procesi rregullatorė i tarifave tė periudhės tarifore 2015-2017 mund ti gjeni nė ueb faqen tonė; www.arru-rks.org,