Prishtinė, 09 gusht 2017

 

Autoriteti Rregullator pėr Shėrbimet e Ujit (ARRU), ka filluar procesin e rregullt pėr tarifat e shėrbimeve tė ujit tė 7 Kompanive Regjionale tė Ujėsjellėsit (KRU), pėr periudhėn e ardhshme 3 vjeēare 2018-2020

 

Autoriteti Rregullator pėr Shėrbimet e Ujit (ARRU) ėshtė institucion i pavarur nė kryerjen e funksioneve tė tij sipas Ligjit Nr. 05/L -042 PĖR RREGULLIMIN E SHĖRBIMEVE TĖ UJIT tė shpallur nė Gazetėn Zyrtare Nr. 4/2016, datė 14. 01. 2016. Njė ndėr pėrgjegjėsitė e ARRU-sė ėshtė pėrcaktimi i tarifave tė shėrbimit pėr ofruesit e shėrbimeve tė ujit.

Qėllimi i ARRU ėshtė qė duke u bazuar nė ligj dhe aktet tjera nėnligjore, tė caktohen tarifa tė cilat do tė jenė tė pėrballueshme pėr konsumatorė dhe tė mundėsojnė qėndrueshmėrinė financiare tė Kompanive.

Sipas planifikimit, sa i pėrket procesit Tarifor pėr periudhėn tre vjeēare 2018-2020, ARRU ka filluar me aktivitete nga muaji prill 2017, proces i cili ėshtė zhvilluar sipas hapave dhe afateve tė parapara deri nė pėrmbyllje dhe lėshimin e Urdhėresave Tarifore tė Shėrbimit (UTSH) pėr 7 KRU.

ARRU tani ėshtė nė fazėn finale tė caktimit tė tarifave pėr ujin e pa pėrpunuar me shumicė, dhe sė shpejti do tė lėshoj UTSH sipas sė cilės NHE ‘Iber Lepenc’ faturon KRU ‘Prishtina’ dhe KRU ‘Mitrovica’.
Bazuar nė kalendarin rregullator ARRU do tė jep njė vlerėsim preliminar nga tė dhėnat e prezantuara nė Biznes Planet Rregullatore tė shtatė KRU-ve pėr Tarifat 2018-2020, deri nė fund tė muajit shtator tė vitit 2017.

Gjatė muajit tetor dhe nėntor ARRU do tė ketė konsultat pėrmbyllėse me KRU, me ē’rast do tė dihen Draft Tarifat e aplikueshme pėr vitet 2018-2020. Tarifat do tė caktohen pėr ujin e shpenzuar-tarifa volumetrike e ujit (euro/m3 ujė), pėr ujin e ndotur tė grumbulluar dhe eventualisht tė trajtuar (euro/m3 ujė tė ndotur), dhe tarifa fikse (euro/muaj).
Para se tarifat tė finalizohen, ARRU ashtu si edhe nė proceset paraprake, ka paraparė diskutim publik me qytetarėt pėr konsultat pėrmbyllėse dhe me tė gjitha Komisionet Kėshilluese tė Konsumatorėve (KKK-tė).

Deri mė datė 31.12.2017 ARRU to tė lėshoj UTSH pėr 7 KRU nė Kosovė me tė cilat KRU do tė faturojnė konsumatorėt e regjionit tė vet.