Web Mail Login Webmail Login  

 
Autoriteti Rregullator pėr Shėrbimet e Ujit


Autoriteti Rregullator pėr Shėrbimet e Ujit (ARRU) ėshtė rregullator i pavarur ekonomik pėr shėrbimet e ujėsjellėsit dhe kanalizimit nė Kosovė.

Roli i ARRU ėshtė qė tė sigurojė ofrimin e shėrbimeve cilėsore, efiēente, dhe tė sigurta nė baza jo-diskriminuese pėr tėrė konsumatorėt nė Kosovė, duke pasur parasysh mbrojtjen e mjedisit dhe tė shėndetit publik.

Autorizimet dhe pėrgjegjėsitė e ARRU pėrfshijnė:

  • Licencimi i ndėrmarrjeve publike qė ofrojnė shėrbimet e: (i) ujėsjellėsit dhe kanalizimit, tė ujrave tė zeza (ii) furnizimin e ujit me shumicė pėr ndėrmarrjet e ujėsjellėsit;
  • Pėrcaktimi i tarifave tė shėrbimit pėr ofruesit e shėrbimeve tė licencuar nga ARRU, duke u pėrkujdesur qė tarifat tė jenė tė drejta dhe tė arėsyeshme dhe tė mundėsojnė qėndrueshmėrinė financiare tė Ofruesve tė Shėrbimeve;
  • Mbikqyrja e zbatimit tė standardeve tė shėrbimit qė ofrojnė Ofruesit e licencuar tė Shėrbimeve;
  • Aprovimi dhe mbikqyrja e zbatimit tė Kartės sė Konsumatorėve qė rregullon tė drejtat dhe obligimet e ndėrsjella ndėrmjet konsumatorėve dhe Ofruesve tė Shėrbimeve tė licencuar nga ARRU;
  • Mbikqyrja e zbatimit tė shkyējeve tė konsumatorėve dhe rregullimit tė kyējeve ilegale nė sistemin e ujėsjellėsit dhe kanalizimit;
  • Themelimi dhe mbėshtetja e Komisioneve Kėshilluese tė Konsumatorėve nė shtatė regjionet e Kosovės.

Llogaridhėnia e ARRU

Nė pajtim me Ligjin Nr. 05/L -042, pėr punėn e vet, ARRU i pėrgjigjet Kuvendit tė Kosovės i cili e emėron Drejtorin dhe Zėvendėsdrejtorin e ARRU.

Financimi i ARRU

Financimi i ARRU bėhet nga taksat e licencimit qė paguajnė Ofruesit e  Shėrbimeve tė licencuar nga ARRU.